Yastık Kılıfı Hakkında Merak Edilenler

Yastık Kılıfı Hakkında Merak Edilenler

Her gün başımızı koyduğumuz yastık kılıfları hayatımızda tahmin etiğimizden çok daha büyük öneme sahiptir. Her insanın ortalama 6-8 saat uyuduğunu düşünürsek kıyafetlerimizden sonra bize en çok temas eden şeylerden biri de yastık kılıfı olmaktadır. 

Kılıflara vücudumuzun en hassas ve bakım gerektiren yerleri temas ediyor üstelik. Yüzümüz ve saçlarımız için büyük öneme sahip olan yastık kılıfları gerek temizliği gerekse kumaşı açısından çokça etki yaratır. Yazımızda sizler için yastık kılıfları hakkında nasıl temizlenmeleri gerektiğinden, hangi kumaşların tercih edilmesi gerektiğine kadar birçok bilgi paylaşacağız. Yastık kılıflarının yanında kırlent ve minder kılıfları hakkında da bilgi edinebileceksiniz. 

Yastık Kılıfı Nedir?

Yastık kılıfı her gün temas ettiğimiz kumaşların başını çeker. Öyle ki her gece yattığımızda yüzümüze, saçlarımıza en çok temas eden şeydir. Bu sebeple cilt bakımına ve saç sağlığına da etkisi büyüktür. İnsanlar her ne kadar bu ayrıntıları gözlerinden kaçırsalar da kirli bir yastık kılıfı yüzde sivilcelenme yapmaya, kalitesiz kumaşlardan oluşmuş bir kılıf ise saçları yıpratmaya, hatta elektriklendirmeye yarayan başlıca sebeplerdendir.

Yastık kılıfı kullanırken birden fazla kılıfı üst üste geçirmek çok iyi bir tercih olacaktır. Ne kadar kılıf olursa yastığınıza kirin ulaşması da o kadar zor olacaktır. Bu nedenle bir adet kılıf geçirmekle yetinmeyip mutlaka 2 ve üzeri kılıf geçirmeye çalışın. Böylece kılıfa bir leke bulaşması durumunda lekenin yastığa etki etmesi de azalacaktır. En dış yüzeye temas eden kılıfı diğerlerine göre daha çok değiştirmeniz durumunda da yastık daha uzun sürede kirlenecektir. Her gece uykumuz sırasında terleyebiliyoruz, ayrıca tüm gün dışarıda kirli havaya maruz kalabilen saçlarımız yastık kılıfına tüm gece temas ediyor.

Tüm bunları göz önüne alacak olduğumuzda yastık kılıfı sık sık değiştirilmesi gereken ve mutlaka hem yastığınızı hem de cildinizi korumak için kullanılması elzem olan ürünlerdir. Yastık kılıflarının kaliteli kumaşlardan seçilmiş olması da oldukça önem arz eder. Özellikle ipek ve tamamen pamuklu olan kumaşlar en çok tercih edilen ve faydası en çok olan türlerdir. Bunların yanında sentetik kumaşlardan elde edilen kılıflarda mevcuttur elbette. Bütçenize ve size uygunluğuna göre onlarca seçenek arasından tercih yapmak size kalacaktır.

Kırlent kılıfı Nedir?

Yastık kılıfının yanında kırlent kılıfı ürünleri de oldukça önemlidir. Kırlent kılıfları koltuklarımızı yegâne güzel gösteren şeylerden biridir. Onların kalitesi, deseni, rengi ve tertemiz olması evimizin görünümüne de oldukça etkili bir hava katar. Koltuklarımız her ne kadar güzel olursa olsun onların süsü sayılabilecek kırlent kılıfları da bir o kadar özenli olmalıdır. Hassas işçilik ve kaliteli kumaşlar kullanılarak elde edilen bir kırlent kılıfı size büyük kolaylık ve şıklık sağlayacaktır.

Kırlentleriniz eski ya da artık hoşunuza gitmeyen bir formda olabilir, bunun üzerine gidip yenisini almaktansa beğendiğiniz, içinize sinen kaliteli bir kılıf alarak onları eski hallerinden çok daha güzel bir forma bürüyebilir ve böylece hem geri dönüşümü desteklemiş olur hem de bütçe dostu bir alışveriş yapmış olursunuz.

Kırlentlerinizi çok seviyor ve onları korumak istiyor da olabilirsiniz. Üzerine bir şey dökülmesi, tatlı yaramazların oyunlarına alet olması gibi birçok etkenle onların bozulmasını ve zarar görmesini engellemek için kırlent kılıfı ürünleri vazgeçilmez kurtarıcınız olacaktır. Kırlent kılıflarında ister hazır ölçülerde isterseniz de kendi kırlentlerinizin ölçülerine uygun olarak talep edebileceğiniz seçenekler vardır. Böylece kırlentlerinize en uygun kılıfı rahatlıkla temin edebilirsiniz. 

Minder Kılıfı Nedir?

Kırlentler ve minderler hemen hemen birbiriyle benzer şeylerdir. Minderler daha çok yer için kullanılabilen şeyler olmasına karşın kırlentler sadece koltukların üzerindekilere verilen isimdir.

Eğer koltuklarınıza ek olarak evinizde minder de bulunduruyorsanız mutlaka onların kılıflarına da özen göstermelisiniz. Yeni nesil minder kılıfı ürünleri artık binlerce çeşit ve güzellikle evinize ve minderlerinize bambaşka havalar katacaktır. Özellikle koltuk niyetine tercih ettiğiniz büyük ölçülerde minderleriniz varsa mutlaka onları kaliteli ve kendi zevkinize göre tasarlanmış minder kılıfı ile korumalısınız.

Çünkü onlarda bolca temasa maruz kalacak ve yıpranma olasılıkları da oldukça fazla olacaktır. Zevkinize göre tercih edebileceğiniz ve zaman zaman değiştirebileceğiniz bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacak kılıflar bu anlamda size büyük konfor sunacaktır. 

Kılıf Kullanımının Avantajları 

Kılıf başlı başına çok işlevli bir üründür ve birçok şeyi korumak için oldukça yaygın bir biçimde kullanılır. Eşyalarınıza zarar gelmemesi için, sürekli yıkanamayacak ürünlerinizi kirden ve yıpranmasından korumak için kullanabileceğiniz kılıflar kılıf kullanmanın avantajları konusunda ilk sırada sayılabilecek nedenlerdir.

Eski eşyalarınızın görünümünü değiştirmeye yarayan kılıflar aynı zamanda yeni aldığınız mobilyalarınızla uyumlu olmayan parçaların değiştirilmek zorunda kalınmadan kılıf kullanılarak uyum sağlamasına ve daha birçok konuda işinize yarar. Eşyaların ömrünün uzamasında da hatırı sayılı rol oynayan kılıflar; üzerine geçirildiği ürünü daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olur.

Özellikle mobilyalarda çoğu insan tarafından kullanımı tercih edilir. Yastık, yorgan, minder, kırlent, gibi vücudunuza çok sık temas eden ve evin en çok temas edilen parçalarında kılıf kullanmak sizi çok büyük yüklerden kurtaracaktır. Sürekli yastık ve kırlent yıkamak hem ürüne hem size eksi yönde bir dönüş sağlarken onları kılıflarla korumak ve sık sık kılıfları yıkamak hem ürüne hem size oldukça olumlu dönüşler sağlar. Evinde küçük çocuğu ya da bebekleri olanlar içinse kılıf kullanmak adeta bir zorunluluk, daha da önemlisi hayat kurtarıcı bir parça gibidir. Hem çocuklarınızın sağlığı hem de onlara temasta bulunan ürünlerin en verimli şekilde kullanılabilmesi için kaliteli ve doğal kumaşlardan oluşan kılıflar oldukça faydalı olacaktır. 

Yastık Kılıfı Temizliği

Kılıf kullanmanın avantajları konusunda en önemlisi ürünlerin temizliğini sağlamaktır. Düzenli olarak uygun ürünlerle temizlenmeyen kılıflar işlevini tam olarak yerine getiremezler. Kılıfları renklerine, kumaş türlerine göre uygun ayarlarda yıkamak gerekmektedir. Kendisine uygun olmayan renklerdeki ürünlerle beraber kılıfları yıkamak onların renklerinin bozulmasına ve kumaşlarının yıpranmasına sebep olacaktır.

Özellikle kumaşına uygun olmayan ısıda yıkanan ürünler boyutlarında değişime uğrayabilir ve ya kumaşın formu oldukça bozulabilir. Bu sebeple yastık kılıfı temizliği esnasında yıkama talimatlarına göz gezdirin ve ürünü uygun koşullarda yıkayın. Aksi taktirde büyük heveslerle ve beğeniyle aldığınız kılıflarınız deforme olabilir ve sizin için kılıf macerası bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Bunların olmaması için kılıfın kullanımı kadar yıkanması da büyük dikkat gerektiren bir işlemdir. Yıkandıktan sonra güneşte kurutulacaksa tersine döndürüp öyle kurumaya bırakılması tavsiyemizdir.

Böylece ürünün dış yüzeyine güneş ışınlarından kaynaklı herhangi bir zarar gelmez. Özellikle parlak yüzeyli kılıflarınızda bu yöntemi uygulamak size fayda sağlayacaktır. Yastık kılıflarınızı ütülerken de hassas olmanız gerekebilir. Bazı kılıfların kumaşları ütüleme gerektirmezken bazılarının kırışık bir görüntüsü olmaması için mutlaka ütüye ihtiyacı vardır. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak bir kılıf kumaşı seçmek de sizi ütü yükünden kurtarabilir. Ancak severek seçtiğiniz bir kumaş ütü gerektiriyorsa mutlaka bu esnada da ürünü yine arka yüzünü çevirerek ütülemeniz tavsiyemizdir. Böylece fazla ısıya maruz kalan taraf dış yüzey olmayacak, ütünün buharı iç yüzeyden temas edeceğinden ötürü dış yüzeye daha az ısı gidecek ve işlevini daha uzun süre sağlayabilecektir.

İlginizi Çekebilir