Sırt Çantası Seçimi, Sırt Sağlığına Etkileri

Sırt Çantası Seçimi, Sırt Sağlığına Etkileri

Çantalar hem günlük hayatta hem özel toplantılarda hem de davetlerde kadınların vazgeçilmezleridir. Giydikleri her kıyafete ayrı bir tarz ayrı bir şıklık katmalı, gidecekleri her yerde kendilerini yansıtan o çantayı seçmeleri gerekir. Sadece tarz mı? Hayır, bir çanta tarzdan daha fazlası olmalı; kullanışlı olmalı, yanına almak istediği eşyaların tamamını alabilmeli, taşınması rahat olmalı ve bir bütünün parçası olmalı, dediğimiz gibi çanta tarzdan daha fazlası. 

Bir kombin oluşturulurken genellikle önce giyilecek kıyafetler ve ayakkabılar seçilir daha sonra takılar ve seçimlerin en sonuna çanta bırakılır. Çanta seçimi aslından bundan daha fazla dikkat gerektiren bir seçimdir. Sadece günlük kombininize bağlı olarak uyumlu bir seçimden daha fazla dikkat gerektirir. En sona bırakılan bu seçim bizim hakkımızda pozitif yada negatif yargılar oluşturur.

Çanta seçerken en az kombininiz kadar dikkat etmeniz gereken husus vücut tipinizdir. Kadınlar her türlü duruma hazırlıklı olmayı severler bu yüzden seçimlerini daha fazla eşyalarını koyabilecekleri büyük çantalardan yana kullanırlar. Ancak bu noktada sadece önemli olan çantanın kapasitesi değil, vücut tipinize uygun olup olmamasıdır. 

Omuz askılı çantaların kullanımı kolay olsa da sağlık söz konusu olduğunda her zaman kullanılacak çantalar değildir. Taşıma süresine ve içinde bulundurduğu yükün ağırlığına göre omuzlarda bir süre sonra rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. El çantası modellerinde ise vücut tipini gözeterek seçim yapmanız en doğrusu olacaktır. Eğer minyon tipliyseniz el çantası seçimi avantajlı olacaktır, sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir; boyunuz uzunsa bu seçim sizi iri yapıda gösterecektir. Çanta, bittiği bölgede dikkati toplayacağı için çantanızın bittiği bölgeye dikkat etmelisiniz.

Tüm bunların yanında günlük hayatınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz, size lazım olacak eşyaların tamamını sığdırabileceğiniz, taşıması kolay ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olan bir çanta tercih edecekseniz tercihiniz tabi ki sırt çantalarından yana olmalıdır.

Sırt Çantası

Sırt çantaları hem günlük hayatta hem de seyahatlerde rahatlıkla kullanabileceğiniz çantalardır. Bu tür çantalar ağırlığı iki kola eşit dağıtarak kişinin bir kolunun diğerinden daha fazla ağırlık taşımasına engel olurlar böylelikle duruş ve taşımadan kaynaklı bozuklukları engellemede yardımcı olurlar. Yapılan araştırmalara göre yanlış çanta kullanımları ciddi omuz, sırt ve bel problemlerine sebep olmaktadır.

Sırt çantası kullanan okul çocuklarında çantaların yanlış kullanımına bağlı omurga ve duruş bozuklukları her geçen gün artış göstermektedir. Bu problem sadece okul çağındaki çocuklarda değil yetişkinlerde de karşımıza çıkmaktadır. Çantayı tek omuzda taşıyan yetişkinlerde de tek taraflı ağırlık kaldırma sebebiyle kullanılan omuz zamanla daha yukarıda durmaya başlar ve bu tarafın sırt ve boyun kasları etkilenerek vücudun zamanla asimetrikleşmesine neden olur.

Sırt Çantası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sırt çantasının tek taraflı kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan problemler;

Günlük hayatımızı, okul hayatımızı ve seyahatlerimizi yaparken seçtiğimiz bu çantaların yanlış kullanımından kaynaklanan problemlerle karşılaşabiliriz, bu çantalar ağırlıkları genellikle omuz ve el çantalarına göre fazla olan çantalardır bu yüzden bu çantaların tek taraflı kullanılması vücudun bir yanıyla daha fazla ağırlık taşınmasına neden olduğundan omurlardaki yük dengesini bozar, kasların tek taraflı gelişmesine neden olur ve farkında olmadan duruş bozuklukları, bel, sırt ve omuz ağrılarına neden olur.

  • Sırt çantasının ağırlığı;

Sırt çantası taşıyabileceği hacim itibariyle avantajlı olduğundan, hazırlanırken fark etmeden içerisine çok fazla eşya yerleştirilmektedir. Bu eşyaların fazla olması çantayı ağırlaştırarak taşıma esnasından omurlardan bacaklara kadar taşıma süresine bağlı olarak bir baskı oluşturur, bu baskının devam etmesiyle sırt ve bel ağrıları oluşur kişi bu durumda öne doğru eğilerek yürümeye başlar ve bu kambur duruşları meydana getirir. Sırt çantanızı hazırlarken taşıyabileceğiniz yük miktarını düşünerek eşya tercihlerini yapmanız sağlığınız ve rahatınız açısından avantajlar sağlayacaktır.

  • Sırt çantasına eşya yerleştirme;

Sırt çantalarınıza eşya yerleştirirken her eşyanın farklı bir ağırlığının olduğu göz ardı edilememelidir. Eşyaların ağırlıklarını göz önünde bulundurarak çantanın her iki tarafının ağırlığının olabildiğince birbirine yakın olması sağlanmalıdır aksi taktirde bu çantayı tek taraflı kullanmaya benzer sağlık sorunlarına ve taşıma problemlerine neden olacaktır.

  • Sırt çantasıyla hareket;

Sırt çantası kullanılırken yapılan hareketler ve duruş önemlidir. Kişi mümkün olduğunca dik yürümeli ve eğilmesi gereken durumlarda dizlerini kırarak eğilmelidir.

  • Sırt çantasının kullanımı

Sırt çantası kullanılırken tek taraflı değil çift taraflı kullanılmalıdır, çantada var ise bel ve göğüs askıları takılmalıdır. Çantanın ayarını vücut ölçülerinize göre yapmalısınız. Çanta yürürken çok sallanmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

  • Sırt çantasını öne takmak;

Sırt çantası kullanılırken, eşyalara rahat erişimin sağlanması amacıyla sırt çantaları öne takılabiliyor ancak bu kullanımında vücudumuz için zararları var. Bu tür çanta kullanımlarında çantanın ağırlığı boyun kısmına daha yakın olduğu için boyun problemleri yaratabilir. Bu tür kullanımlarda çantanın ağırlığına ve çanta içerisindeki eşyaların ağırlığının orantılı dağıtılmasına dikkat edilmelidir.

  • Sırt çantasının belden aşağıda olması;

Sırt çantalarının yaygın yanlış kullanımı çantanın bel hizasında yada belden aşağıda olmasıdır, Bu şekilde takılan çantalar sabit durmayacak sallanmalar yapacaktır, Bu da sırt ve boyunda tutulmalara sebep olabilir.

Anneler İçin Sırt Çantası

Günlük hayatlarını idame ettirirken anneler sadece kendi eşyalarını değil bebeklerinin eşyalarını da yanlarında taşımak durumunda kalırlar, kısa bir yürüyüşe çıkarken yada uzun bir yolculuk yaparken veyahut alışverişe giderken sürekli yanlarında olması gereken kendi eşyaları haricinde bebeklerinin eşyalarını da taşımak durumundadırlar.

El çantalarını tercih ederken bir annenin hem bebeğini taşıyıp hem kendi eşyalarını taşıması tüm bunlara ek olarak bebeklerinin eşyalarını taşıması çok zordur. Bu yüzden günümüzde aileler, anneler için sırt çantası seçerken kullanabileceği en fonksiyonel çantayı seçmeye çalışır bu çantalarda çoğunlukla karşımıza anneler için üretilmiş fonksiyonel sırt çantaları olarak çıkar. Anne kendi eşyalarını ve bebeğinin eşyalarını anneler için üretilen sırt çantasına yerleştirerek sırtında taşırken bebeğini kucağında taşıyarak alışverişini, gezmesini ve ziyaretlerini yapabilir.

Annelerin bu ihtiyaçlarına yönelik olarak özel üretilen sırt çantaları mevcut. Bu sırt çantaları bebeklerin su ve biberonlarını koyabilecekleri bunları belirli sıcaklıkta tutabilecekleri ayrı bölmeler varken, bebeklerin kıyafetleri ve annelerin kendi bakım ürünleri cüzdanları, anahtarları ve bebek eşyalarıyla ayrı bölmede olması gereken eşyalar için ayrı gözleri olan çantalar mevcut. Bu çantaları kullanan anneler yine sırt çantası kullanırken dikkat etmesi gereken hususları göz ardı etmemelidir. Çünkü hem çantayı hem bebeği taşıyan anne ağırlıkları dengeli taşımadığında omuz, boyun ve sırtta ağrı ve tutulmalarla karşılaşabilir.

Çanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Kadınlar için sırt çantası seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar birazda kişinin kişilik özellikleriyle bağlantılıdır, eğer çok dağınıksanız çok bölmeleri olan bir çanta eşyalarınızı rahatlıkla bulmanıza yardımcı olacaktır, çok fazla eşyanız varsa ebatları büyük olan bir çanta almanız size avantaj sağlayacaktır, Çanta materyallerini dayanıklı seçerseniz daha uzun kullanabilirsiniz, Kullanımınıza göre el çantası, omuz çantası yada sırt çantası seçebilirsiniz. Günlük hayatta sürekli kullanacağınız bir çanta arıyorsanız siyah, kahverengi yada bej renkler kurtarıcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir