Seyahat Çantası

Seyahat Çantası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahat, tutkularımızın peşinden gidebilmemizi sağlayan ortak bir hedeftir. Bu nedenle https://veldena.com/her yolcunun ihtiyaçlarını karşılamak için çanta ve seyahat çantası üretiyor. İster kısa bir iş gezisi isterse uzun bir tatil çantası hazırlayın. Hangi nedenle olursa olsun, yolculuğunuzu kolaylaştırmak için mükemmel çantalar sizleri bekliyor. Bu yazımızda sizler için seyahat çantası seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve seyahatinize uygun çantaları derledik.

Bir Seyahat Çantası Nasıl Seçilir?

Seyahat çantası alışverişi söz konusu olduğunda, uzmanlar kaliteden asla ödün vermemeniz gerektiği konusunda ortak düşünceye sahiptir. Sık seyahat etmeyi veya daha uzun yolculuklar yapmayı planlayanların, daha kaliteli çantalara yatırım yapmaları gerektiği belirtilir. Valiz gibi büyük ürünlerin uzun ömürlü ve dayanıklı olmaları gerekiyor. Aksi halde hasarlı çantaları değiştirmeye devam etmek için çok daha fazla para harcama yapmış olursunuz.

Bununla birlikte aşınma ve yıpranma, özellikle de uçaklarda ve otobüslerde yük taşıyan bagajlarda önlenemez. Ancak çizikleri daha iyi gizlemek için koyu renkli bir bavul tercih edilebilir. Mümkünse, check-in hatlarında zaman kazanmak ve bagaj teslim sürecini hızlandırabilmek için el bagajını tercih ediniz. Günümüzde yetersiz personel ve havaalanlarındaki karışık ortam nedeniyle el bagajlarının tercih edilmesinin daha önemli hale geldiği vurgulanıyor. Bölgesel rotalar için standart taşıma çantası önerilmektedir.

Diğer yandan her havayolu, el bagajı için kendi boyutsal gereksinimlerini belirlemektedir. Genel olarak boyutlar yerel ve uluslararası olarak iki kategoriye ayrılırlar. Uluslararası taşıma çantası boyutları genellikle yaklaşık 21 inç uzunluğunda ve biraz daha dardır. Ancak bu çantalar her yerde bulunurlar. Birçok uluslararası havayolu şirketi, bagajlarınızı havaalanında ölçer ve izin verilen boyuttan biraz daha büyük olan her şeyi reddeder. Eğer yurt dışına çok sık seyahat ediyorsanız, uluslararası uçuşlar için uygun boyutta bir çanta satın alabilirsiniz.

Bir çantanın kaç tekerleği olduğu da önemlidir. İki tekerlekli roll-aboard çantalar, dört dönen tekerlekli çantalara göre daha hafiftir. Bu çantaların içinde daha fazla yer vardır ve tekerlekleri, spinner çantalara göre daha büyük ve daha dayanıklıdır. Bu, otelinize giderken dar kaldırımlı sokaklarda işinize yarayacaktır. El bagajları ise daha kolay kullanabileceğiniz seyahat çantalarıdır.

Seyahat çantası seçerken dikkat edeceğiniz en önemli unsurların başında ise yolculuğunuzun uzun ya da kısa olması ile ne kadar süre ile şehir dışı ya da yurt dışında kalacağınızdır. Ayrıca seyahatinizin amacı da seyahat çantası seçerken dikkat etmeniz gereken bir unsurdur. Uzun yolculuklar dışındaki tüm yolculuklar için, genellikle bir taşıma çantasıyla idare edebilirsiniz. https://veldena.com/ sizlere her tür yolculuğunuz için seyahat çantası ürünleri sunuyor.

Uzun Yolculuklar İçin Seyahat Çantası

Uzun yolculuklarınızda isteğinize göre birçok seyahat çantası seçebilirsiniz. Ancak bu seyahat çantasını seçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bu unsurlardan en önemlisi gideceğiniz lokasyonun uzaklığı ve ne kadar süre kalacağınız. Bu nedenden dolayı uzun yollar için çeşitli çantalar üretilmekte. 

Yumuşak Yüzeyli Çantalar

Yumuşak yüzeyli çantalar, ana bölmenin kapaklı yarısına kadar fermuarla giren modüllerden oluşan çantalardır. Bu çantalarda kirli çamaşırları ayırabileceğiniz tek bölmeli bir modül bulunmakta. Takım elbise ve gömleklerin kırışmamasını sağlamak için üçe katlanan ve birkaç küçük bölmeden oluşan başka bir modül de mevcut.

Bu tür çantalarda bir güvenlik kontrolünden geçmeniz gerektiğinde çıkarılabilen, banyo malzemeleri için sızdırmaz, şeffaf plastik bir cebe sahiptir. Ayrıca eşyaları ayırmanın bir yolunu bulamadığınıza, bir şişenin kırılıp tüm kıyafetleri ıslatması her zaman endişelenilen bir durumdur. Bu durum göz önüne alınarak, bu çantalarda çok sayıda cep bulunuyor. Bu çantalar ağırdır. Ancak bu çanta çeşitleri alüminyum tutamak uzantılarına sahip olduğu için sağlamdır.

Dayanıklı ve Lüks Yumuşak Yüzeyli Çantalar

Uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı yumuşak yüzeyli çantalar da mevcut. Bileşenleri en üst düzeyde olan bu çantalarda bulunan yüz kumaşı, su geçirmez, aşınmaya dayanıklı ve ağır hizmet tipi bir balistik naylondur. Bu çantaların fermuarları uzun yıllar sağlam kalmaktadır. Ayrıca bu çantaların tekerlekleri de kolay kolay kırılmaz veya düşmez. Tutma kolları da lüks bir şekilde tasarlanmıştır. 

Sert Kenarlı Çantalar

Diğer seyahat çantaları arasında sert kenarlı çantalar bulunuyor. Bu çantaların özelliği, fazladan 2 ¼ inç genişleyebilmesidir. Sert kenarlı çantalar, içlerine fazladan eşya doldurmanız gerektiğinde tercih etmeniz gereken çantalardır. Çantanızı genişletme ve gerekmediğinde küçük tutma size kalmış bir durum. Bu çantalarda ayrıca yerleşik bir şifreli kilit bulunuyor. Ayrıca bu çantalar 360 derece dönebilen tekerlek ve kirli giysileri diğer eşyalarınızdan ayrı tutmak için bir çamaşır torbasına sahiptir.

Alüminyum Valiz ve Çantalar

Alüminyum valizler de seyahatlerde sık tercih edilen seyahat çantalarından birisidir. Bu çantaların tercih edilme sebepleri sağlam oluşlarıdır. Ayrıca bu çantaların iç kısımdaki iki düzenleyici panel, eşyalarınızın hareket etmesini engellemektedir. Bununla birlikte, bu tür çantalarda kirli kıyafetlerinizi temiz kıyafetlerinizden uzak tutmak için istiflenebilir bir iç çamaşır torbası bulunmaktadır. 

Ancak bu alüminyum çantaların dezavantajları malumunuzdur. Çünkü bu çantalar zamanla çöker ve çizilir. Bu pahalı çantaları almadan önce bu dezavantajları kabul etmelisiniz. Yine de alüminyum çantalar seyahatinizde rahat edebileceğiniz seyahat çantalarındandır. Çatlamış olsa da sorunsuz bir seyahat geçirdiğiniz çanta size hava katabilir.

Spor Seyahat Çantaları

En çok tercih edilen seyahat çantaları arasında spor çantalar önemli bir yer tutmaktadır. Bu çantalar ile tüm gün taşınamayacak kadar ağır olmayan eşyaları taşıyabilirsiniz. Bu çantaların ayrıca birden fazla cepli olan türleri de bulunuyor.

Bu çantaların en dikkat çeken özelliği, kumaş halkalara giren olta benzeri plastik uçlara sahip taşıma kayışlarının kolayca yeniden konumlandırılabilmesidir. Ağır yüklerde daha fazla denge için bir kayışı uç uca bağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bu iki kayışı H şeklinde ikiye katlayabilirsiniz. Kayışları takmak ve çıkarmak çok hızlı değil, ama zor da değildir. 

Genelde bu çantalarda iki küçük iç cep ve bir dış cep bulunuyor. İki küçük iç cep ve bir dış cep küçük şeyleri düzenli bir şekilde tutmaktadır. Ayrıca suya dayanıklı olan kumaşı sert olmasa da kalın ve sağlamdır. Tutma kollarının etrafındaki tüm dikişler de çok sağlam şekilde dizayn edilmiştir.

Bu çantalarda bulunan dolgulu sırt çantası askıları, çantanın üst kısmındaki dolgulu cebin altındadır. Böylece kollarınızı dinlendirmek için çantanızı omuzlarınızın üzerinden astığınızda, zemine yerleştirilmiş ıslak ya da kirli alt tarafı yerine spor çantanızın nispeten temiz üst kısmını kullanmış olursunuz.

Doğa Gezileri için Çantalar

Ayrıca doğa seyahatleri ya da dağcılık faaliyetleri gibi aktiviteler için kullanacağınız seyahat çantaları da bulunuyor. Bu çantaları ister dağcılık için isterseniz nehirde kürek çekmek için kullanabilirsiniz. Ekipmanlarınızı kıyıdan kıyıya taşırken bu çantaların faydası tartışılmaz.

Bu çantanın içerisine balta, trekking sopaları gibi sivri uçlu eşyalar koyabilirsiniz. Bu çantaların fermuarları oldukça büyük, kalın naylon dokuma parçaları sağlam bir şekilde dikilmiştir. Çıkarılabilir taşıma askısını kalın metal halkalar taşımaktadır. Bu çanta çeşitleri birçok tekerlekli çantadan daha hafiftir.

Güç Bankalı Çantalar

Güç bankası ya da pil bankaları, seyahatlerin olmazsa olmazlarındandır. Nitekim uçuşunuzda film izlemek için bir tablet kullanıyorsanız, otel check-in işlemlerini koordine etmek ve biniş kartlarınızı halletmek için telefonunuzu kullanıyorsanız bu cihazları şarjlı tutmanız gerekir.

Bu nedenden dolayı birçok çanta, bavulun özel bir cebine veya çentiğine kayan çıkarılabilir bir güç bankası sunmaktadır. Çantanız kontrol edilirken, valizinizi kapı görevlisine vermeden önce pil yuvasını çıkarmalısınız. Uçuş süresince güç bankasını çantanıza, sırt çantanıza ya da cebinize koymalısınız.

İlginizi Çekebilir