Omuz ve Askılı Çanta Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Omuz ve Askılı Çanta Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Çantalar günlük hayatımızın vazgeçilmezleridirler. İster bir davete gidelim ister günlük rutinimiz olan bir yürüyüş yapalım yanımıza almadan çıkmadığımız elzem gereçlerdir. Günlük hayatımızı kolaylaştıran, her an ihtiyacımız olan eşyaları bir arada tutmamıza yardımcı olan bu kurtarıcılar üretimi her tarza uygun renk, model ve ebatlarda yapılmaktadır. Bazen askılı bir omuz çantası bazen bir sırt çantası olarak karşımıza çıkıp bizi kendilerini almamız için ikna ederler. 

İster bir kadın olun, ister bir erkek veyahut bir çocuk her birimizin kolunda ya da sırtında çoğu zaman bir çanta yer alır. Bu çantaları seçerken yetişkinler kıyafetlerini o günkü programlarını göz önünde bulundururken; çocuklar için yapılan tercihlerde ise yaşlarına, okulla giderken taşıyacakları eşyalara göre karar verilir. 

Bir çoğumuz çanta alırken aslında sadece estetik özellikleri, ihtiyacımızı karşılayıp karşılamamalarına ve renklerine bakarak karar veriyoruz ancak bir çantanın seçimi, size cazip gelen özelliklerinin oluşması tasarımcılar için daha fazla alt başlıktan oluşmaktadır, tasarımcılar ve çanta üreticileri için oluşturdukları bu ürün tüm bunların daha da fazlasıdır. Günlük hayatta, bir davete giderken veya bir gezide kullandığınız tarzınızı yansıttığınız, yaptığınız kombinin en önemli ve en can alıcı parçası olan yapıldıkları malzemelere göre dahi adı değişen çantaları gelin yakından tanıyalım.

Satchel Bag: Askılı Omuz Çantası

Gündelik hayat için oldukça kullanışlı modelleri bulunan bu çanta şekil itibariyle dikdörtgen veya karedir.  Bu çantaların üretiminde yumuşak malzemeler kullanılır ve askıları vardır. Bu askılı çanta askıları yardımıyla ister tek omuz ister çapraz takılarak tarzınıza tarz katar, oldukça rahat taşınmalarının yanı sıra çok fazla modelinin olması ve hemen her tarza hitap etmesi nedeniyle oldukça popülerdir.

Shoulder Bag : Omuz Çantası

Günlük hayatta oldukça fazla karşımıza çıkan bu çantaların özel olarak üretildikleri bir malzeme yoktur, her çeşit malzemelerden üretilebilirler. Ayrıca farklı boyutlarda üretilmesi sebebiyle geniş kitlelere hitap ederler, özelliği iki geniş askıya sahip olmasıdır. Bu çantaların farklı malzemelerden üretilmesi ve farklı boyutlarda olmaları kullanıcılar için tercih sebebidir. Bu tür omuz çantalarının başlıca modelleri aşağıdadır.

 • Zincir askılı omuz çantası
 • Kapitoneli omuz çantası
 • Geometrik omuz çantası
 • Askılı omuz çantası

 • Tote Bag: Tote Çanta

  Bu çantalar genç kızlar arasında daha çok bu yıllarda moda olmuştur. Bu çantalar omuz hizasında taşınan uzun ve geniş çantalardır. Bunlar alışveriş çantası olarak da bilinir ve günlük hayatı oldukça kolaylaştırırlar. Okula giderken yada alışverişe giderken eşyaları taşımayı kolaylaştırdıkları için tercih edilirler. Bu tür omuz çantalarının başlıca modelleri şunlardır:

 • Tote kapitoneli omuz çantası
 • Şişme tote omuz çantası
 • Tote şişme çanta

 • Bucket Bag: Kova Çanta

  Bu çantalar görünüm itibariyle kovayı anımsatırlar, Geniş askıları vardır ve oldukça geniştirler bu yüzden eşyaların rahatlıkla taşınmasını sağlarlar.

  Messenger Bag: Postacı Çanta 

  Bu çantalar işe yada okula giderken kitaplarınızı, dosyalarınızı yada evraklarınızı rahatlıkla taşıma imkanı veren çantalardır. Çapraz yada tek omuz takarak kullanabileceğiniz bu omuz çantası son yıllarda oldukça popüler olmuştur.

  Çantaları Formları Bozulmadan Koruyabilir miyiz?

  Günlük hayatımızı, iş ve okul hayatımızı bu kadar kolaylaştıran ve sadece kolaylaştırmakla kalmayıp tarzımızın kombinimizin bir parçası olan çantaları ilk aldığımız, kullanmaya başladığımız o ilk günlerdeki gibi kalmaması hepimizi biraz üzer.

  Çünkü çantaları hayatımızın her alanında farklı kıyafetler kullanmamızın yanında benimsediğimiz, rahat ettiğimiz o konfor alanını sağlamalarının gitmesini, estetik duruşlarını kaybetmelerini istemeyiz. Hangi eşyayı alırsak alalım kullanalım ya da kullanmayalım ne kadar iyi bakarsak bakalım maalesef özelliklerini bir süre sonra kaybetmeye başlayacaklardır, renkleri solacak ya da formları bozulmaya başlayacak ya da sağlamlıklarını yitirmeye başlayacaklar, ancak çantalarımızın sevdiğimiz özelliklerini ve formlarını daha erken kaybetmelerini engellemenin bazı yolları elbette ki mümkün.

  Tüm bunlardan önce çantalarınız için bir bölüm ayırmanın elzem olduğunu bilmeniz gerekmekte illaki bir dolap rafı olmasına gerek yok, bir çekmece olur duvar rafı olur ama muhakkak çantalarınız için özel bir bölme ayırmanız gerekmekte bu çantalarınızın tozdan ve kirden korumanı sağlayacaktır ayrıca çantalarınızın üzerine  başka eşyaların gelip çantanızın yapısını bozmasını da engelleyecektir.

  Çantaların formunu korumak için en basit yöntem saklarken içlerine kağıt doldurmaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey çantalarınızın içi ya da astarı açık renklerde ise gazete kağıdı gibi baskılı kağıtlar koymamanızdır çünkü bu kağıtlar çantalarınızın astarlarını renklendirebilir.

  Çantalarınızı bu şekilde asarak da muhafaza edebilirsiniz eğer koyabileceğiniz herhangi bir çekmece ya da dolap rafınız yoksa alan problemi yaşıyorsanız çantalarınızı asmanızı tavsiye ederiz ancak her askıya tek bir çanta asmalısınız çantalar sıkışarak muhafaza edilirse formları bozulabilir çöküntüler ya da ezilmeler olabilir, bu şekilde muhafaza ettiğiniz çantaları askılarını daha yukarıda tutarak asarsanız çantalarınızın alt kısmın kullanabileceğiniz fazladan biraz daha alan oluşacaktır.

  En başta çantalarınız için bir alanınız varsa düzenli bir şekilde yan yana dizebilirsiniz ama burada önemli olan nokta çantalarınızın düzenli bir dizime sahip olmasıdır, sıkıştırarak yan yana ya da üst üste koyduğunuz çantalarınızın formu çok çabuk bozulur bu tür bir dizilimde dikkat edilecek bir diğer nokta çantaların yanına ağır eşyaların konulmamasıdır, konulan eşyaların düşmesi veya çarpması gibi etkenlerden çantaların yapısı çok çabuk bozulabilir.

  Çantaların eşya taşımak için olan gözleri bozulabileceği gibi tutmak için olan kısımları da bozulabilir yapıda olabilir bu tür bir olumsuzluğu engellemek için çantaların omuz askıları çıkarılabiliyorsa çıkarıp içinde saklamak daha uzun süre kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

  Formu Bozulan Çantalar Düzeltilebilir mi?

  Diyelim ki bir çanta aldınız ve kullandınız saklama koşullarını sağlayamadınız ve bu çantanın formu bozuldu bu durumda ne yapabiliriz bunlardan bahsedelim. Öncelikle çantanın astarının rengini değiştirmeyecek yani astara rengini verebilen gazete gibi renkli kağıtlar olmayacak şekilde çantanın içini tamamen doldurabilecek kadar uygun kağıdı bir araya getirmelisiniz. Bu kağıtları biraz nemlendirerek çantanızın içine yerleştirin ve en az bir gün bekletin daha sonra çantanızın içinde nemli olarak beklettiğiniz kağıtları çıkarın ve çantanızı kurumaya bırakın. Çantanız kuruduktan sonra ki değişimi göreceksiniz.

  Omuz Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  İster kadın olsun ister erkek hemen herkes hayatının en az bir döneminde çanta kullanmıştır. Bu iş hayatı olabilir, okul hayatı olabilir yada gündelik hayatında olabilir. Sadece kadınlara yada sadece erkeklere özgü modeller olduğu gibi hem kadın hem de erkeklerin beraber kullanabildikleri unisex omuz çantası modelleri de modern dünyada mevcut.

  Hem kadınlar hem de erkekler çanta alırken öncelikle nasıl bir ortamda kullanacaklarına karar vermeliler. Gündelik bir omuz çantası mı olacak yoksa şık bir davette abiyenizi tamamlayacak bir askılı çanta mı... Kararınızı verdikten sonra ne kadar eşya taşıması gerektiğini tahmin edip o boyutlarda ki çantalara yönelmelisiniz bunu yaparken vücut tipinize uygun çantalara bakılmalı, yani minyon bir yapınız varsa çok büyük çantalar sizi olduğunuzda kısa gösterebilir yada uzun boyluysanız küçük ebatlardaki bir çanta sizi iri yapılı gösterebilir. Göbek çevresinde fazla kilolarınız varsa çantanız bu kilolara dikkat çekebilir. Doğru çanta seçiminde dayanıklılık, renk, çanta biçimi ve sizin vücut tipiniz önemlidir.

  İlginizi Çekebilir