Masa Örtüsü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Püf Noktalar

Masa Örtüsü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Püf Noktalar

Masa örtüsü, masayı toz, kir, leke ve çiziklerden koruyan çeşitli kumaşlardan yapılmış bir örtüdür. Ancak masa örtüsünün tek amacı her zaman masayı dış etkilerden korumak değildir. Masa örtüsü fonksiyonel ve estetik bir aksesuardır. Bu yüzden masamızda şık bir görüntü oluşturmada rol oynayan ana karakterlerden biridir. Masa örtüsü, masa dekorasyonu için temel üründür. Şık bir masa oluştururken öncelikle şık bir masa örtüsü seçilir. Peki masa örtüsü seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Şık bir masa oluşturmak için çok işe yarayan bir masa örtüsünün nasıl seçileceğine dair bazı ipuçlarına göz atalım.

Masa Örtüsü Kumaşı Seçimi

Masa örtüleri farklı mekanlarda ve farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Hem iç hem de dış mekanlarda çeşitli kullanımları vardır. Yemek masası için masa örtüsü olarak da tavsiye edilir. Yemek yerken masanızı su sıçramalarından koruması masa örtüsü avantajları arasında yer alır. Masa örtüsü kumaşları söz konusu olduğunda, masanızın görünümünü iyileştiren döşeme seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Öncelikle masa örtüsü için kullanılan kumaş cinsini incelemek gerekir.

Güpürlü masa örtüsü, pamuk, polyester/viskon kumaş, keten kumaş, ipek kumaş, yün kumaş, saten kumaş gibi çeşitli modellerde bulunur. Bu tür masa örtüsü kumaşları arasından seçim yaparken önce bütçenizi sonra da ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin günlük ütülenmesi gerekmeyen pratik bir kumaş arıyorsanız polyester/pamuk karışımlı masa örtüsü tercih edebilirsiniz. Misafirleri ağırlamak için saten, keten veya ipek kumaşlar sofranızın şıklığını mutlaka tamamlayacaktır. 

Masa Örtüsü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

Masa örtüsü, masa dekorasyonunun temelidir. Desenleri, kumaşları ve fonksiyonları ile her sofra düzenini tamamlayan fonksiyonel ve estetik masa aksesuarlarıdır. Masa örtüleri, masayı yalıtmak ve masa yüzeyini korumak gibi pratik fonksiyonlarının yanı sıra doğru seçim ile masanın havasını değiştirme gücüne sahiptir. Çünkü şık bir masa örtüsü, masanızdaki herkesin dikkatini çeken önemli bir detaydır. Bu şıklığı sofra takımları ve aksesuarlar tamamlıyor. Peki masanızı en iyi süsleyen masa örtüsü nasıl seçilir? Tavan ne kadar uzun ve masaya hangi renk tonları iyi görünecek? Belki misafirleriniz, çekirdek aile üyeleriniz veya kendiniz için lüks bir sofra hazırlamak istersiniz. Güzel bir sofra düzeni elbette yemek ve sofra sohbetlerini daha da keyifli hale getirir. Bu nedenle ilk adım olarak masanız için kullanışlı ve dekoratif bir masa örtüsü seçmelisiniz.

Masa örtüsünün deseni ve rengi gibi estetik özellikler elbette çok önemlidir. Ancak önce, masa boyutunuz için en uygun kapağın uzunluğunu belirlemeniz gerekir. Çünkü kimse masanın kenarına asmak için çok uzun veya çok kısa bir battaniye istemez. Doğru masa ölçüsünü seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kapağın masanın tüm kenarlarından eşit şekilde sarkmasıdır. Bezler masanızın şık görünmesine yardımcı olur. Bu oranları elde etmek için mezura kullanarak masanızın genişliğini ve genişliğini hesaplayabilir ve ideal masa örtüsü bedeninizi bulmak için her iki uzunluğa da 30-40 cm ekleyerek kullanabilirsiniz.

Masa örtüsü seçiminde ikinci adım olarak yemek masanızın şeklini göz önünde bulundurun. Masanın şekli dikdörtgen ise dikdörtgen bir kapak, yuvarlak ise yuvarlak bir kapak seçin. Yuvarlak bir masa üzerinde kare veya dikdörtgen bir kapak kullanmak, doğru boyutta olduğu için ona dağınık ve şekilsiz bir görünüm verebilir. Sonunda en eğlenceli kısım geliyor! Sadece sofrayı değil, tüm evin dekorunu tamamlayan ince bir detay, masa örtüsünün rengi ve deseni de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

O kadar geniş bir yelpazede masa örtüsü modelleri ile karşılaşıyoruz ki, kafa karıştırmadan seçim yapmak neredeyse imkansız hale gelmektedir. Ancak kişisel zevkimize ve istediğimiz imaja göre şık bir masa örtüsü seçebilirsiniz. Özellikle bu noktada soruna odaklanmanız gerekir. Masa örtüleri, resmi masalarda mı yoksa gündelik yemeklerde mi kullanıldığına bağlı olarak değişir. Resmi bir sofra kurmak istiyorsanız büyük desenler içermeyen şık açık renkli masa örtüleri tercih edebilirsiniz ancak günlük yemek veya kahvaltı sofranız için desenli parlak renkleri tercih etmeniz önerilir.

Masa Örtüsü Kumaşı

Bir masa örtüsü, evinizin olmazsa olmazlarından biridir. Masa örtüsü kullanımı hemen hemen her evde yaygındır ve öncelikle dekoratif amaçlı kullanılır. Masa örtüleri dekorasyon dışında yiyecek ve içecek dökülmelerine karşı da korumaya yardımcı olur. Bir masa örtüsü sadece bir ev dekorasyonundan daha fazlasıdır. Restoranlarda da oldukça popülerdir.

Dekora ve tasarıma değer veren bir restoran bu detaya çok dikkat eder. Çünkü şık görünümlü masa örtüleri müşteri memnuniyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Masa örtüsü kumaşı bu önemli dekoratif detay göz önünde bulundurularak özenle seçilmelidir. Mutfak masası kumaşı veya yemek masası kumaşına karar vermeden önce ne amaçla kullanılacağına dikkat etmelisiniz. Örneğin günlük, casual veya aile yemeklerinde daha minimalist bir kumaş tercih edilebilir.  Ancak misafirleri ağırlayan yemek masasının kumaşı daha dikkatli ve detaylı olmalıdır. Buna örnek olarak Supra ve Runner gibi kumaşlar tercih edilebilir. Runner masa örtüsü kumaşı, bir masanın normal boy masa örtüsü kumaşının üzerine drape edilmek üzere tasarlanmış dar, uzun bir kumaş parçasıdır.

Masa Örtüsü Kumaş Çeşitleri

Farklı tarz ve renklerde masa örtüsü çeşitleri yapılmaktadır. Ancak ev hanımlarının genel olarak tercih ettiği masa örtüsü çeşitleri şunlardır: Supra ve koşucu kumaş. Bu kumaş türlerinin en belirgin özellikleri şunlardır: Temizlemesi kolay ve bakması basittir. Örneğin yemek tabağının alt kısmına Supla kumaşı yerleştirilerek şık bir görünüm sağlanır. Ayrıntıları takdir edenler için mükemmel ürünlerdir. Supla kumaşının yanı sıra runner kumaş türü de yaygın olarak tercih edilmektedir.

Runner kumaş da minimalist ve gösterişsiz görünümü ile göz dolduran kumaş türüdür. İki parçalı masa örtüsü kumaşı da şık bir sunuma olanak sağlar. Farklı kumaş türleri amaçlarına ve kalitelerine göre çeşitli alanlarda malzeme olarak kullanılmaktadır. Ev tekstilleri arasında masa örtüsü kumaşları da mutfak ve yemek masalarını örtmek için kumaş olarak kullanılmaktadır. Bu kumaşın farklı desenleri, farklı renkleri ve hatta farklı kumaş türleri vardır.

Pazar araştırması yaparak, özellikle bu bölge için leke tutmaz masa örtüsü kumaşları satın almanız önerilir. Kolay temizlenmesi birçok kişinin işini kolaylaştırır. Bu tür masa örtüsü temizliği kolay olduğu için özellikle büyük organizasyonlarda tercih edilmektedir. Döşemelik olarak kullanılan farklı kumaş türleri olduğu bilinmektedir. Ancak en çok tercih edilen, yemeklik yağın masa örtüsüne yapışmamasını ve kolay çıkmasını sağlayan kaygısız bir kumaştır. Masa örtüsü temizliği seçilen kumaş türüne bağlı olarak değişebilmekle birlikte bir sonra ki kullanımda yeni hissi veren masa örtüleri için dertsiz kumaşların seçilmesi uygun olacaktır. 

Yemek Takımı ile Uyumlu ve Kaliteli Masa Örtüsü

Masa örtüsü ve masa örtüsü setleri seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kullandığınız sofra takımı ile uyumlu olması gerektiğidir. Sofra takımının modern veya klasik olmasına göre farklı kumaş ve renklerde masa örtüleri kullanılmalı, sakin bir tarz tercih edilmelidir. Sofra takımınız sade ve minimalistse, masa örtülerini koyu renklerde ve farklı desenlerde de kullanabilirsiniz. Yukarıdaki özelliklere göre doğru masa örtüsünü seçerek şık bir masa oluşturabilirsiniz.

Masa örtüsü setleri seçerken boyutuna, rengine, desenine ve şekline dikkat etmeniz hem misafirleriniz hem de kendiniz için en şık masayı oluşturmanıza, göze hoş gelen ve harika bir yemeğin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Masa örtüsü, masanın görünümünü zenginleştiren bir kumaştan yapılmalıdır. Güpürlü masa örtüsü saten, ipek ve keten kumaşlardan yapılan masa örtüleri genellikle şık yemekler için tercih edilirken, pamuklu, yün ve polyester kumaşlardan yapılan masa örtüleri günlük yemek için kullanılır. 

İlginizi Çekebilir