Çanta Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Çanta Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Çanta, kişisel eşyaları taşımak için kullanılan bir eşyadır. Ancak çantalar basit bir aksesuar değil, aynı zamanda kişiliğimizi ve ruh halimizi yansıtan anlamlı parçalardır. Tabi ki de çanta satın almak da sıradan ve aceleye getirilecek bir durum değildir. Çanta almadan önce dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kullanmak istediğimiz ortama göre seçmemiz gereken çanta modelleri, çanta materyali, çantanın boyutu ve ağırlığı, kalitesi ve daha birçok husus çanta almadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bu yazımızda sizlere çanta almadan önce mutlaka bilmeniz gereken 10 bilgiden bahsedeceğiz. 

10 Maddede Doğru Çanta Seçimi

1- Çanta Modelini Doğru Seçin

Çanta almadan önce ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey tabi ki de çanta modelleri olacaktır. Günlük hayatta kullanılacak bir çantayla, seyahatte takılacak bir çanta tabi ki de aynı olmayacaktır. Öncelikle çantayı takacağınız ortamı ve içinde taşımanız gereken eşyaları düşünmeniz ve ona göre bir çanta modeli tercih etmemiz gerekir. 

2- Doğru Boyutta Bir Çanta Alın

Bir çanta satın almadan önce tabi ki de boyutu da çok önemli bir unsurdur. Örneğin; küçük çocuğu olan bir annenin tercih etmesi gereken çanta boyutu büyük ve işlevsel olmalıdır. Aksi takdirde küçük çanta almak onun işine yaramayacaktır. Diğer taraftan dışarı çıkarken sadece bir telefon ve cüzdan alan bir kişinin de büyük çanta alması saçma olacaktır. Aynı şekilde kolunda bir rahatsızlık bulunan kişinin de koluyla çok fazla şey taşıyamayacağı için büyük bir çanta almasına gerek yoktur.

3- Kaliteli Bir Çanta Tercih Edin

Herkesin bir çanta almadan önce direkt baktığı kısmın çantanın etiketi olduğu aşikardır. Paranın bu kadar zor kazanıldığı bir dönemde etikete bakmamız tabi ki de çok normal ve gereklidir. Ancak sırf ucuz diye kalitesiz bir çanta satın almamalıyız. Çantanın kalitesi ise sadece görünüşten ibaret değildir. Kaliteli bir çanta demek uzun yıllar kullanacağınız anlamına gelir ki bu da sizi sürekli çanta yenileme maliyetinden kurtarır. Sonuç olarak, kaliteli bir çanta tercih etmek sizin için en doğrusu olacaktır.

4- Çanta Materyaline Dikkat Edin

Çanta almadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında çantanın materyali de vardır. Eğer günlük hayatta çok sık kullanacağınız bir çanta almak istiyorsanız dayanıklı bir materyal tercih etmeniz uygun olacaktır. Ya da sadece belli bir dönem için örneğin yaz için bir çanta almak istiyorsanız kumaş çantaları tercih edebilirsiniz. Yazın kavurucu sıcağında kolunuza yapışıp sizi rahatsız etmezler. Yağmurlu havalar için de su geçirmeyen özellikte bir materyaldeki bir çanta uygun olacaktır. Kısacası her materyaldeki çanta her ortama uygun değildir ve materyal seçimi çanta alırken çok önemli bir konudur.

5- Çantanın Rengi de Önemlidir

Çantanızın rengi önce sizin sonra da diğer insanların çantada ilk dikkat ettiği şeydir. Eğer bir çanta alayım ve uzunca yıllar her yerde kullanayım diyorsanız her kombinle uyumlu renkler tercih etmelisiniz. Örneğin siyah, kahverengi ve gri gibi renkler neredeyse her renkle uyumludur ve bu renklerde alınan çantalar sizi uzun yıllar götürebilir. Eğer yaz için canlı bir çanta istiyorsanız turuncu, pembe, yeşil gibi renkler uygun olacaktır. Ancak bu renkleri diğer saydığım renkler gibi her kombinle kullanmak daha zor olacaktır.

6- Çantanız Size de Uyumlu Olmalıdır

Bir çanta sadece ihtiyaçlarınıza değil, size de uyumlu olmalıdır. Bir çantanın size olan uyumundan bahsederken öncelikle dikkat edilmesi gerekenler şüphesiz boy ölçünüz olacaktır. Tabi ki de he boydaki insan her çeşit çantayı takabilir ancak bu konuya dikkat ederseniz çantanızı kendinize saha çok yakıştırdığınızı göreceksiniz. Boyu ortalamanın altındaki kişilerin orta ve küçük boy çantaları, uzun boylu kişilerin ise daha büyük çantaları tercih etmesi daha doğru olacaktır.

7- Son Moda Çanta Kurbanı Olmayın

Çanta almadan önce çanta modelleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Çanta modeli tercih ederken ihtiyacımıza ve bize olan uyumuna göre bir tercih yapmamız gerektiği de değindiğimiz bir konuydu. Çanta modellerini etkileyen en önemli etkenlerden biri ise modadır. Modaya uymak kötü bir şey değildir ama sadece son moda diye size ve ihtiyaçlarınıza uymayan bir çanta alma gafletine düşmeyin.

8- Çanta Alırken Sağlığınızı da Düşünün

Hepimiz biliyoruz ki en önemli şey sağlığımızdır. Çanta almadan önce de sağlığımızı işin içine katmamız doğru olacaktır. Özellikle çantanızı taktığınız yerlerden olan kollarınızda, sırtınızda ya da boynunuzda bir sağlık sorununuz varsa buna uygun çantalar tercih etmelisiniz. Aslında vücudumuzun bu kısımlarında bir sağlık sorununuz olmasa bile böyle bir sorunun oluşabilmesine karşın özellikle kulp kısmı rahat çantalar tercih etmeliyiz.

9- Çanta Bölgelerini Göz Ardı Etmeyin

Bir çantanın işlevselliğini etkileyen en önemli faktör çanta bölmeleridir. Örneğin, taşımanız gereken çok eşyanız olduğunu düşünün: O eşyaları büyük bir çantada taşımanız gerektiği aşikardır ancak o büyük çantada bölmeler olmadığı sürece asla o çanta işlevsel olmayacaktır. Bir çantada ne kadar çok bölme varsa o çanta o kadar işlevsel olur ve siz de içine koyduğunuz eşyaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Çanta modelleri arasından bölmeli çantaları seçmeye özen gösterin.

10- Alacağınız Çantanın Sağlamlığını Test Edin

Çantanızın uzun ömürlü olabilmesi için tabi ki de sağlam olması gerekir. Çanta seçimi yaparken özellikle iç astarına, kulplarına, açma kapama yerlerine bakarak bir sağlamlık testi yapın. Çantanın sağlamlığı genelde çantanın bu kısımlardan belli olur. Sağlamlığı kontrol edilmeden alınan bir çanta ne sağlığınıza, ne ihtiyaçlarınıza ne de size fayda sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir