Anneler İçin Bebek Çantalarının Önemi

Anneler İçin Bebek Çantalarının Önemi

Aileler bebek sahibi olduktan sonra artık sadece bir birey değil aynı zamanda ebeveyndirler. Bu süreçte daha önceden hayatlarında deneyimlemedikleri bir rolü yaşam boyunca sürdürürler. Ebeveyn olma süreci kelimenin tam anlamıyla mucizevidir, bir o kadar da zor ve korkutucudur. Anne adayları bu sürece ilk aşamada doğum sonrasında kendi ihtiyaçlarını ve çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak ihtiyaçlarını belirlemekle başlar. Bu ihtiyaçların en başlarında anne çantası ve bebek çantası olarak ifade edilen ürünler gelmektedir. Bu ürünler günlük hayatta ebeveynlerin en fazla ihtiyaç duyduğu ürünlerden başlarında yer almaktadır. Yazımızın devamında bu ürünlerin seçiminde dikkat etmemiz gereken konulara değinilmiştir.

Anne Bebek Çantası Nedir?

Ebeveynlik süreci gibi zor bir sürece daha kolay uyum sağlamanızı sağlayacak püf noktaları bilirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır. Günlük hayatına daha önce kimsenin sorumluluğunu almadan devam eden kadın çocuğunun dünyaya gelmesiyle anne olur, yanında sadece kendi eşyalarını taşıdığı bir çanta bulundururken artık bu çanta bebeğiyle vakit geçirmesi için yeterli değildir. Anne çantası bebeğin ve annenin ihtiyaçları için üretilen annenin günlük hayatta kullanımına uygun çantalardır. Bu çantaların diğer çantalardan farkı daha geniş hacme sahip olmalarıdır ayrıca eşyaları yerleştirmek için anne ve bebek ihtiyacına göre fonksiyonel özellikleri fazladır. 

Bebek bakım çantası bebeğiniz için 3 yaşına kadar kullanabileceğiniz çantalardır. Bu çantaları hazırlayıp bebeğin dolabında yada vestiyerinizin bir bölümünde saklayarak bebeğinizle dışarı çıktığınızda ya da acilen dışarı çıkmanız gereken durumlarda gönül rahatlığıyla yanınıza alıp çıkabileceğiniz çantalardır. Bu çantalara bebek bakım çantası kısmından ulaşabilirsiniz.

Bebek Bakım Çantalarının İçine Neler Konulur?

Çoğu anne baba bebek bakım çantalarının içine günlük hayatta ihtiyacı olmayan ama ihtiyacı olabilme ihtimalini düşünerek kullanmadıkları bir çok eşyayı koyar. Çantayı gün içinde yanınızda sürekli taşıdığınız için oluşabilecek bel ve sırt ağrılarının önüne geçmek için bebeğiniz için zaruri olan ihtiyaçları düşünüp bunları almanız hem sizin de eşyalarınıza yer açılmasına hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Başlıca bebek bakım çantalarına bebeğinizin yaşına uygun;

 • Bebek bezi,
 • Temizleme bakım mendili
 • Pişik kremi
 • Yedek çorap ve kıyafetler
 • Terlemesi durumunda ve kusması durumunda kullanılacak mendiller ve pamuklu bez
 • Bebek battaniyesi
 • Bebek önlüğü
 • Biberon, kaşık, bebek için hazırlanmış mamalar konulmalıdır.

 Annenin İhtiyacı Olan Malzemeler

Anneler bebek bakım çantası taşırken ekstra kendi çantalarını da taşımaları işlerini zorlaştırmaktadır.  Bu yüzden bebek bakım çantalarının bir bölümünü kendi malzemeleri için ayırırlarsa bebekle ilgilenirken ve eşyaları taşırken daha rahat edeceklerdir. Anneler bebek bakım çantası olarak tasarlanmış modellerde kendilerine ayırdıkları bir bölmeye cüzdanlarını anahtarlarını ve kullandıkları bakım ürünlerini yerleştirebilirler.

Anne Bebek Çantası Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynlerin zorlandıkları şeyler sadece gece uyanmalarının sıklığı, karnını doyurmanın elzemliği, altını temizlemenin sıklığı değil aynı zaman da gezdirmek için yapılan hazırlıklardır. Beraber dışarı çıktığınızda onun için hazırlamanız gereken eşyaların çokluğu da şaşırtıcıdır. Karnı acıkırsa diye yemeği, su ihtiyacı için suluğu, altını kirletme ihtimaline karşı bezi, terlerse hasta olmasın diye pamuklu bezi, yemekten sonra kusması için bezi, hastalanırsa diye termometresi, yedek kıyafetleri ve oyuncakları gibi kocaman bir dünyayı yanınızda taşımanız gerekiyor, bebeğinizin bu muhteşem dünyasını içine sığdıracak bir anne bebek çantası modeline ihtiyacınız var. Bu yüzden bebek bakım çantası ürünlerini alırken bu ihtiyaçları gözeterek almanız yararınıza olacaktır. 

Eğer günlük kısa gezilere çıkıyorsanız bunun için küçük kol çantaları bile yeterli olabilecekken uzun yürüyüşler, akraba ziyaretleri alış veriş merkezi gezmeleri için daha büyük bir çantaya ihtiyacınız olacaktır. Eğer kısa gezilere çıkıyorsanız büyük bir çantayı yanınızda taşımanız zor olacaktır, yine uzun mesafeli bir gezideyseniz küçük çantalar sizin için yeterli gelmeyecektir. 

Çanta alırken özellikle dayanıklılığına dikkat etmeniz gerekir. yalnızca ucuz olduğu için yada şık olduğu için aldığınız çantalar uzun vadeli kullanım için uygun olmayabilir. Anne bebek çantası alınırken unutulmamalıdır ki bu çantalar bebeğiniz büyüyüp kendi ihtiyaçlarını kendisi giderene kadar kullanacağınız çantalar olacaktır bu yüzden ne kadar uzun ömürlü bir çantayı seçerseniz o kadar yararınıza olacaktır.

Bebekler hastalıklara karşı oldukça savunmasızdırlar bu yüzden bebek çantası alırken dayanıklılık ve iç hacminin yanı sıra temizliğini sağlayabileceğiniz çantalar almalısınız. Çantanızı alırken makinede  yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edebilir yada makine de yıkanabilen çantalara öncelik verebilirsiniz bunun yanında nemli bir bezle silip temizliğini sağlayabileceğiniz çantaları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca çanta seçiminde çanta yapılırken kullanılan kimyasallara da dikkat edilmeli bebeğinizin sağlığına zarar verme ihtimali olan kimyasallar kullanılarak üretilen çantalara konulan eşyaları bebeğiniz kullanmaya başladığında zarar görecektir.

Bütün bunların yanında bebeğinizi ve kendinizi en çok yine siz tanıyorsunuz bu yüzden hangi eşyalara sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olduğunu ne süre daha bunları kullanacağınız ve ne tür bir anne bebek çantası sizin için uygun kararını verip çanta aramaya başlamanız daha uygun olacaktır.

Anne Bebek Sırt Çantası

Günümüzde ebeveynlerin içini kolaylaştırmak için tasarlanan anne bebek çantası fonksiyonelliğini arttıran bir diğer çanta modeliyse anne sırt çantası modelleridir. Bu çantalar annelerin hem bebeği taşırken hem de çantalarını kolaylıkla taşımalarını sağlıyor. Bebeklerini taşırken anne sırt çantası gibi taktıkları bu çantaların omuz askılarını dilediğiniz seviyeye ayarlayabiliyorsunuz, kayışları yumuşak olan bir çanta seçtiğiniz takdirde bel ve sırt ağrılarınız bir nebzede olsa rahatlıyor. Bu çantaları da alırken dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz ayrıca bazı çantaların termal biberon bölmeleri var bu çantalarda bebeğinizin sütünü ve suyunun sıcaklığını istediğiniz seviyede tutabiliyorsunuz yine soğutucu özelliği taşıyan çantalarda ise yaz sıcaklarında uzun yürüyüşlerde sütün ve mamaların bozulmasını engelleyebiliyorsunuz. Bulundurdukları fazla göz sayılarıyla da ebeveynlerin eşyaları ile bebek eşyalarını farklı gözlerde muhafaza etmeniz oldukça kolaylaşıyor. Anne sırt çantası modellerinden bazıları açılarak bebek yatağı da olabilmekte böylelikle bebeğinizin uykusu geldiğinde rahatlıkla uyutabileceğiniz konforlu bir alan da sağlamaktadır.

Anne Bebek Çantası Ne Zamana Kadar Kullanılır?

Anne bebek çantaları çocuğunuz ilk çocukluk döneminin başlangıcı olan 6 yaşına gelene kadar kullanılabilen çantalardır. 0-2 yaş grubundaki bebeğiniz için nereye giderseniz gidin yanından ayırmamanız gereken eşyaların sayısı oldukça fazla olsa da 2 yaşını geçtikten sonra azalarak bu eşyalara yine de ihtiyaç duyacaksınız.  0-2 yaş grubunda henüz tuvalet eğitimi almadığı için yanınızda taşımanız gereken bezler ve biberonların yerini 5-6 yaş dönemine gelirken atıştırmalıklar alacaktır. 

Bebek Taşıma Çantası

Bebek taşıma çantası, bebekleri içine yatırarak taşımaya imkan veren çantalardır. Yapıları oldukça incedir. Bebeğiniz dünyaya ilk geldiği dönemden itibaren bebeğinizi rahatlıkla taşımanıza yardımcı olan bebekli hayatınızı daha konforlu hale getiren bu çantalar bebeğinizi düz yada sırt üstü tutmanızı sağlayan bir nevi yatalardır. Bu çantalar bebeğinizi olumsuz hava şartlarından korumanıza yardımcı olarak hayatınızı kolaylaştırır. Bu tür çantaları bebeğiniz kilosuna göre 9 ila 12 ay arasında kullanabilir. Bu çantaları alırken dikkat etmeniz gereken özellikleri;

 • Tutma yerlerinin sağlam olması ve elinizi acıtmayacak şekilde ve yumuşaklıkta dizayn edilmiş olması
 • Eğer katlanabilir özelikleri var ise kilitlerinin sağlam olduğundan emin olunması
 • Yapılırken kullanılan kimyasalların bebek sağlığına zarar vermeyen nitelikte olması
 • Temizliğini kolay yapılmasına imkan veren bir kumaşa sahip olması
 • Kumaş yumuşaklığının ve özelliğinin bebek cildine zarar vermeyecek tipte olması
 • Metal aksamının dengeli olması
 • Bebeğe zarar verecek çıkıntı ve sivriliklerinin olmamasıdır.

Bu çantalar farklı modellerine göre alt değiştirme ünitesi olarak da kullanılabilirler ayrıca bulundurduğu tentelerle sivri sinekleri uzak tutabilme özellikleri, yağmur örtüsü, iç minderi gibi ekstra özellik sağlayan donanımlara sahip olabilirler. 

Çanta Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Bilgi yazımıza da mutlaka göz atın.